4_kintamoji_PASĄMONĖ

_sapnas: (nereikalingus išbraukti) svečias, realybė, protėvių žinutė, sielos veidrodis, traumos atsipindis, terapinis įrankis, alternatyvioji visata, laiko ir erdvės kilpa, kolektyvinės pasąmonės plokštuma
2022 11 01

daugiausia teorinio ir praktinio tyrimo reikalaujanti plokštuma/kintamoji, dėmesys į kurią bus atkreiptas ateities eksperimentų metu.

gilinimasis į pasąmonę pradėtas nuo sapnų bibliotekos koncepto vystymo. įvairiais kanalais siunčiami sapnai yra katalogizuojami, išrašomi raktažodžiai, iškrapštomi simboliai. šio sapnų katalogo tikslas nėra oneirokritikos praktikavimas – nėra bandoma paaiškinti sapnuose patirimų įvykių, skaityti ženklų, pranašauti ateities įvykių. tai taip pat nėra psichoterapinis procesas: sapnų bibliotekininkas gali užduoti klausimus su tikslu sužinoti kuo daugiau detalių, aprašyti sapną kuo pilniau, galbūt sužinoti sapnuotojo kontekstą ir asmeninį ryšį su sapno elementais, tačiau nesiekiama sudaryti sapno autoriaus psichologinio portreto, diagnozuoti ar gydyti. pats sapno nupasakojimas yra introspekciją skatinantis veiksmas, tačiau kiek tuo pasinaudos sapnuotojas – jo individualus sprendimas.

sapnų bibliotekos tikslas – grąžinti sapnui reikšmę, įtvirtinti jo poziciją šiuolaikinėje realybėje, kurioje miegas yra a) išstumiamas kaip kardinaliai neproduktyvus ir minimalizacijos reikalaujantis dienotvarkės momentas; b) miegui suteikiama tik rekreacinė reikšmė: svarbios valandos, patalpų temperatūra, patalų audinys ar čiužinio kokybė, bet ne pats nakties turinys.

natūraliai atsitiko tai, jog reguliariai sapnus bibliotekai pateikiančių asmenų pasakojimuose su laiku pradedama pastebėti atsikartojančius motyvus ir jų modelius, polinkį į konkrečių aplinkų generavimą ar vienalyčių būsenų išgyvenimą. tokiu atveju norisi daryti išvadas, tačiau nuo to patariama susilaikyti: tendencijas ir šablonus traktuoti verčiau kaip duomenis iš bazės, negu kaip terapeutinį įrankį. tegul sapnų biblioteka tuo ir būna – sapno išpažinimo institucija, kurioje rūpi tik jo naratyvas. kontekstinis bagažas paliekamas už durų – jam dėmesys bus grąžintas kituose eksperimento lygiuose.

sapnų biblioteka – ypatingos reikšmės įrankis būsimam sapnų interpretuotojui, Artemidoro ir kitų oneirokritikų pasekėjui, naujos kartos sapnų terapeutui. tai įprotį dalintis sapnais skatinanti priemonė, kuri, kai taps prieinama plačiajai publikai, palaipsniui trins mentalų nepatogumo ar gėdos barjerą, sulaikanti nuo atsivėrimo. pamažu pripratinus sapnuotojus visų pirma nepaleisti sapno vos atsibudus, antra – pateikti jį kaip dėmesio vertą objektą, bus įmanoma pradėti antrą eksperimento etapą: individualų ar grupinį darbą su sapnuotojais, kuriuo metu iš tiesų bus galima bandyti analizuoti susapnuotų įvykių kilmę ir priežastingumą, aiškinti ženklus, simbolius, brėžti tiltus tarp alegorijų, gilintis į individualios ir kolektyvinės pasąmonės sluoksnius.

bet kas, jeigu sapno prisiminti neįmanoma?

pirma, atsakyk sau į klausimus:

_ar vos išgirdęs žadintuvą pašoki iš lovos, skubėdamas pradėti dienos darbus? ar pasiimi į rankas telefoną ir kelias minutes nerūpestingai skaitai žinutes ir naujienas, tikėdamasis, jog mėlynoji ekrano šviesa greičiau išves iš letargo būsenos?
_ar kadanors dalinaisi sapnais su kitu – ir ar su tavimi bent kartą buvo sapnu pasidalinta?
_jeigu retai prisimeni sapnus, tai kuo išskirtiniai buvo tie, kuriuos prisimeni?
_koks yra paskutinis tavo veiksmas, kuri atlieki prieš užsimerkdamas naktį?

norint sulaikyti sapną, apsaugoti jį nuo amžino išnykimo, būtina jam skirti bent kelias ryto rutinos minutes. vos atsibudus – sulaikyti paskutinį prieš akis kylantį vaizdą, išjausti sapno būsenos skonį, pagauti bent vieną raktažodį. perpasakoti jį sau mintyse. užsirašyti. pasidalinti su draugu. sapnas turi būti laukiamas, kaip svečias, kuriame ruošiame papildomą lovą ir šviežią patalynę.

jeigu prieš miegą buvo įvykdytas autorinis ar vienas iš pateiktų ritualų – rekomenduojama jį aprašyti ir užpildyti klausimyną.